Cechy wcześniactwa

Zdrowie » Cechy wcześniactwa

Waga poniżej 2501, wzrost poniżej 48 cm, skóra cienka, często sucha, o zmniejszonym napięciu, pokryta meszkiem (lanugo), na twarzy granica między skórą owłosioną głowy a nie owłosioną zatarta, brak lub skąpa ilość mazi płodowej skóra gorzej ucieplona, chłodna, nierzadko z obrzękami i twardzinami (scleroderma), pofałdowana o zabarwieniu żywoczerwonym podskórna tkanka tłuszczowa skąpa mięśnie słabo rozwinięte o zmniejszonym napięciu często widoczne lub wyczuwalne rozstępy mięśniowe i przepukliny twarz mała, starcza kości czaszki cienkie ciemiączka powiększone, komunikacja między ciemiączkiem przednim a tylnym zachowana (szeroki szew), ciemiączka boczne - obecne. Paznokcie nie sięgają najczęściej końców palców, płytki paznokciowe miękkie, cienkie pępek - znajduje się bliżej spojenia łonowego (niżej niż u noworodka donoszonego) jądra przeważnie znajdują się w kanale pachwinowym lub w jamie brzusznej u dziewczynek tzw. srom ziejący, wargi większe, słabo rozwinięte, nie pokrywają mniejszych grubych warg sromowych, które z dużą łechtaczką tworzą uwypuklenie.

Wcześniak jest mało ruchliwy, senny, ma zmniejszoną reakcję na bodźce zewnętrzne, krzyczy słabo, często tylko kwili. Odruchy jego są osłabione lub brak ich zupełnie zdolność ssania, połykania jest upośledzona oddychanie charakteryzuje nieregularność, powierzchowność i duża częstość oddechów częste są stany bezdechu. Pourodzeniowy spadek wagi - proporcjonalnie większy - dłużej się utrzymuje i trudniej wyrównuje. Żółtaczka fizjologiczna bardziej nasilona, trwająca do 2-3 i więcej tygodni, skoki przejściowe gorączki występują bardzo rzadko, i to u większych wcześniaków odczyny hormonalne manifestują się bardzo słabo lub nie występują wcale.

Ograniczenie znaczne odporności powoduje szczególną skłonność do zakażeń. Z innych predyspozycji wcześniaków do stanów patologicznych należy wymienić skłonność do krwawień, niedokrwistości i krzywicy.

Postępowanie. Wcześniakom w oddziale należy zapewnić wydzielone pomieszczenia o temp. 24-26° i odpowiedniej wilgotności oraz wyszkolony personel. Zasady reżymu przeciwepidemicznego, jak: kontrola stanu zdrowia personelu, noszenie ubrań roboczych, masek, mycie i dezynfekowanie rąk po każdym dziecku, gruntowne mycie i dezynfekowanie inkubatora po trzech dniach pobytu w nim dziecka itp. - muszą być jak najdokładniej przestrzegane.

Ciepło można zapewnić, układając dziecko w ogrzanym łóżku, ciepłej pościeli, ewentualnie w inkubatorze. Ogólnie przyjęty jest pogląd, że cieplarek wymagają wcześniaczki z wagą poniżej 1800 g, inkubatora - poniżej 1500 g niektórym, nawet małym wcześniaczkom wystrasza łóżeczko ogrzane termoforem przy odpowiednim owinięciu dziecka i osłonięciu, głowy czepkiem' lub pieluchą z watą. Temperaturę inkubatora ustala się w zależności od ciepłoty dziecka i jego dojrzałości, (temperatura wyjściowa zwykle 30-32°), zwiększa się ją stopniowo. Wilgotność powietrza •w inkubatorze wynosi około. 80-90%.

Tlen należy stosować ostrożnie, wilgotny, w stężeniu do 30-40%. Toksyczne .działanie tlenu może się zaznaczyć uszkodzeniem oka (zwłóknienie poza soczewkowe) i powstaniem zespołu błon. szklistych w płucach.