Hipowitaminoza A

Zdrowie » Hipowitaminoza A

Kurs ADR Kielce
www.aronkielce.com.pl
Firma szkoleniowo-doradcza.
Solidność i wysoka jakość wykonywanych usług.

Niedobór witaminy A w normalnych warunkach występuje u dzieci rzadko. Niedostateczny dowóz witaminy A może być związany z długotrwałym wyłączeniem z diety jarzyn zawierających karoten i tłuszczów. Częstszą niż ograniczenia dietetyczne przyczyną hipowitaminozy A u dzieci jest upośledzenie jej wchłaniania w jelitach, np. w chorobie trzewnej, zewnątrzwydzielniczej niedomodze trzustki, w żółtaczce mechanicznej, przy długotrwałym stosowaniu diety ze znacznym ograniczeniem tłuszczów. W ciężkich chorobach zakaźnych zapotrzebowanie na witaminę A jest zwiększone.

Hipowitaminoza A objawia się u dzieci opóźnieniem wzrostu i rozwoju psychoruchowego. W zakresie narządu wzroku typowa jest „kurza ślepota", polegająca na niedowidzeniu o zmroku w wyniku niedoboru w siatkówce światłoczułej purpury wzrokowej (rodopsyny). Kseroftalmia (suchość spojówek) i keratomalacja (rozmiękanie rogówki) są następstwem zmian w budowie nabłonka. Rogowacenie nabłonka dróg moczowych może prowadzić do ropomoczu i krwinkomoczu. Zmiany w naskórku spowodowane hipowitaminozą A manifestują się klinicznie suchością skóry, nadmiernym jej złuszczaniem się i rogowaceniem.

Ustalenie rozpoznania przy rozwiniętym w pełni obrazie chorobowym hipowitaminozy A nie nastręcza trudności. Potwierdzenie rozpoznania stanowi poziom witaminy A niższy, niż 45 j. międzynarodowych u niemowląt lub 75 j. u starszych dzieci w 100 ml osocza. Badanie poziomu witaminy A w surowicy krwi nie jest miarodajne u noworodków i w stanach gorączkowych.