Ułożenie kończyn po porodach prawidłowych główkowych

Zdrowie » Ułożenie kończyn po porodach prawidłowych główkowych

Ułożenie kończyn po porodach prawidłowych główkowych jest charakterystyczne: noworodek układa się ze zgiętymi kończynami w stawach kolanowych i łokciowych. Stawy biodrowe. Wrodzony stan przedzwichnięciowy ma co dwudziesty noworodek, a wrodzone zwichnięcie stawu występuje u 2 na tysiąc noworodków. Do zmian tych usposabiają (przy płytkiej panewce stawu biodrowego): nadmierne prostowanie kończyn w stawie biodrowym zdarzające się przy mierzeniu długości ciała i przewijaniu. Dzieci pierwiastek i z porodów miednicowych są specjalnie dysponowane.

Układ nerwowy. Patrz podrozdział o rozwoju układu nerwowego. Obserwacja dziecka w pierwszej dobie życia uzupełnia nasze spostrzeżenia uzyskane bezpośrednio po urodzeniu. W obserwacji tej i w postępowaniu zwracamy uwagę na: ciepłotę ciała (konieczne zapewnienie ciepła), krwawienie z kikuta pępowiny (kontrola co 15 minut), zakrztuszanie się wymiotowanymi wodami płodowymi (częste odśluzowywanie przy użyciu gruszki lub cewnika, układanie na prawym boku z główką niżej od tułowia), sposób połykania płynów, moment oddania smółki i moczu, sposób oddychania (swobodny, nieregularny, utrudniony), zabarwienie skóry (sinica uogólniona, obwodowa, dookoła ust i nosa, pogłębiająca się przy płaczu), moment pojawienia się żółtaczki, ogólne zachowanie się dziecka (spokojne, niespokojne, nie śpi, patrzy szeroko otwartymi oczami, układa się w określony sposób, jęczy, stęka, plącze cicho, krzyczy przeraźliwie).

Doświadczenie uczy, że taki sposób prowadzenia noworodka zmniejsza znacznie możliwość przeoczeń i pozwala w porę wykryć wadę rozwojową, uraz porodowy, wczesną żółtaczkę, zapobiec narastaniu objawów ostrej niewydolności oddechowej czy ostrej niedokrwistości i włączyć postępowanie zapobiegające zakażeniu.