Uszkodzenie gałązek splotu barkowego

Zdrowie » Uszkodzenie gałązek splotu barkowego

Uszkodzenie gałązek splotu barkowego typu Erba (górne) i Klumpkego (dolne), powstające jako wynik ucisku, naciągnięcia lub rozerwania w obrębie splotu są obserwowane najczęściej po porodach miednicowych lub po porodach z położeniem odgięciowym głowy. W uszkodzeniach typu Erba sprawa dotyczy korzonków rdzeniowych szyjnych V i VI, co prowadzi do, niedowładu lub porażenia ramienia i przedramienia. Kończyna prawie nieruchoma leży wzdłuż tułowia, ramię jest skręcone do wewnątrz, przedramię zaś ustawione w nawróceniu. Odruchy zależnie od stopnia uszkodzenia są osłabione lub zniesione.

Leczenie polega na założeniu opatrunku unoszącego bark ku górze, w celu. uniemożliwienia dalszego rozciągania włókien przez zwisającą kończynę, jak również na stosowaniu zabiegów fizykoterapeutycznych. Uszkodzenie typu Klumpkego (rzadsze) obejmuje włókna korzonków szyjnych VII oraz pierwszego piersiowego i prowadzi do porażeń mięśni dłoni i częściowo przedramienia. Dłoń opada ku dołowi, ułożenie palców przypomina dłoń położnika.

Leczenie polega na ułożeniu kończyny na szynie zapobiegającej opadaniu dłoni i prostującej palce oraz na zabiegach fizykoterapeutycznych. Porażenia te cofają się powoli i nie zawsze ustępują całkowicie.