Zakażenia oczu

Zdrowie » Zakażenia oczu

Zakażenia oczu powodują przede wszystkim gronkowce, następnie gonokoki i rzadziej wirusy. Odczyn zapalny, powstały w wyniku zakażenia w czasie porodu, manifestuje się w pierwszej dobie życia. Przy zakażeniu poporodowym okres wylęgania trwać może 2 do 5 dni.

Dla zakażeń gronkowcowych charakterystyczna jest obecność w szparach powiekowych gęstej, żółtej, ropnej wydzieliny. Powieki są wtedy obrzęknięte, zaczerwienione, spojówki przekrwione. Dla zakażeń gonokokowych, dziś rzadkich, charakterystyczna jest wydzielina gęsta z odcieniem pomarańczowym.

Nieraz do zapalenia spojówek dołącza się również zapalenie worka łzowego (obrzęk i zaczerwienienie w kącie nosowym oka). Do zapalenia worka łzowego przyczyniać się może wrodzone zwężenie lub niedrożność przewodu łzowego. Leczniczo w zakażeniach oczu stosuje się miejscowo krople 5-10% roztworu sulfatiazolu i penicylinowe w roztworze 1 000 000 j. penicyliny krystalicznej w 10 ml'0,9% roztworu chlorku sodowego, przemywanie i okłady z naparu rumianku. W uzasadnionych przypadkach podaje się antybiotyki ogólnie.

Zapobieganiu rzeżączkowemu ropotokowi spojówek noworodka służy zabieg Credego, Zabieg ten wykonuje położna (na łóżku rodzącej, jeszcze przed odpępnieniem) przy użyciu 1% azotanu srebra. Przed zakropieniem leku ważne jest otarcie szpar powiekowych noworodka ze śluzu i wód płodowych.